Nie zawsze mamy ochotę na mięsny obiad. Co więcej niejednokrotnie mamy chętkę zjeść lekkie danie na słodko. Szczególnie w piątki takie pomysły na potrawy obiadowe sprawdzają się najlepiej. Nie są one trudne w przygotowaniu. Najczęściej ich podstawę stanowią ryż lub makaron, ale równie dobrze może to być chłodnik, najlepszy na gorące dni. Większość z nas nie ma czasu aby gotować przez kilka godzin dwudaniowy obiad.

Liczy się czas, jaki w większości poświęcamy pracy, rodzinie, dzieciom, bliskiej osobie. Oczywiście wspólne gotowanie i zasiadanie do razem spożywanych posiłków są bardzo przyjemną sprawą, jednakże w większości na takie obiady można pozwolić sobie zwykle w weekendy. Na co dzień natomiast lepiej wybierać dania szybkie, które w krótkim czasie się przyrządza a co za tym idzie, zjeść to na co akurat ma się największą ochotę.

Proste i szybkie dania na słodko nie wymagają ani zbyt dużych, ani czasochłonnych zakupów oraz wymyślnych składników. Niejednokrotnie wystarczy zwykły owocowy jogurt podany z ryżem. Szczególnie smacznym i lubianym przez wszystkie osoby bez wyjątku daniem są naleśniki. Bardzo wygłodniałym smakują bez dodatków, ciepłe, świeżo upieczone, bardziej wybredni lubią je wcinać z dżemem jak też twarożkiem. Co do dżemu nie ma specjalnych zaleceń może to być powidło ze śliwek, jabłek jak też dżemik truskawkowy lub morelowy. Świetnym pomysłem jest także nadzienie naleśników słodkim twarożkiem wymieszanym z w owocami na świeżo.

Ponadto w kuchni opartej na potrawach słodkich dużą grupę stanowią placuszki i racuchy pieczone na patelni z jabłkami, bananami, dynią, jagodami czy też drożdżowe podawane z marmoladą. Również makaron można podawać ze słodkościami. Najbardziej popularna jest wersja z cukrem i serem inne to makaron z jagodami lub też bardziej osobliwy przepis z orzechowo – kokosowym sosem podawanym do makaronu wraz z winogronami pokrojonymi na połówki, bananem i ananasem z puszki.

Nie sposób nie wspomnieć o pierogach z owocami sezonowymi lub mrożonymi. Najbardziej smakowicie prezentują się te z truskawkami i śliwkami, ale można je przyrządzać także z czereśniami. Na słodko podaje się również pierogi leniwe albo też serowe kopytka z masełkiem i cukrem.